-
-

В периода 21.10.2024 – 25.10.2024 се проведе втората мобилност по проект „Green Solutions In Our Hands For Better Nature“.

25. ОУ „Д-р Петър Берон“ беше домакин на срещата на партньорите по проекта. Гости по време на мобилността бяха ученици и учители от Литва и Турция.

Г-жа Невена Серафимова, заместник-директор на 25. ОУ „Д-р Пеътр берон“ приветства и посрещна гостите по стар български обичай – с питка, сол и мед.

Последва представяне на България, нейните традиции и обичаи, чрез които запознахме гостите си със страната, в която са.

Седмицата, посветена на културното многообразие беше изпълнена с много дейности, а именно:

  • Всички участници, разделени на отбори под ръководството на г-жа Катя Тенекеджиева изработиха банери на проекта.
  • Направи се пешеходна обиколка в централните части на гр. София. Г-жа Меглена Братанова показа и разказа на гостите ни всички забележетителности, намиращи се между Софийски университет и Ларгото.
  • Посетиха водна електрическа централа „Бояна“, която тази година навършва 100 години. Това е първата такава централа в България, получила разрешение за строеж. Тя продължава да работи и днес, излъчвайки нулеви въглеродни емисии.

Отразяване на събитието на фейсбук страницата на ВЕЦ Бояна: https://fb.watch/voE8YHFk-G/

  • Изработиха изделия с различни мотиви и български шевици съвместно с г-жа Мария Аббас.
  • Направиха кошчета за разделно събиране изполвайки интересен начин за изработка. За целта облепиха балони с хартия, изчакаха да изсъхне хартията, спукаха балоните и се получиха интересни изделия. След това децата дадоха съвети как да пестим енергия у дома и в училище. Изработиха знаци, които да напомнят на всички как да го правят.
  • Представи се многоезичния речник, изготвен от представителите на трите държави с помощта на Book Creator. Всички заедно се опитаха да произнесат думите на четирите езика – английски, български, литовски и турски.

Линк към многоезичния речник:

https://read.bookcreator.com/4VUnQ2RIGudwzW9vJ3JKWE3299u1/ImpWNYbtQEi3xMRx3xgiAA

  • Партньорите ни по проекта посетиха гр. Пловдив, където разгледаха Стария град, като се спряха в Етнографския музей. Там те се запознахме с живота на българите през Възраждането. Последва посещение на античния театър.

В последния ден на мобилността се взе решения за следващия общ продукт, който ще създадем. Ще бъде написана история за пътешественик, който ще обиколи трите държави, ще се сблъсква с проблеми, които касаят опазването на околната среда и ще предлага идеи за разрешаването им.

Седмицата завърши с  връчване на сертификати на всички участници.

Във дейностите осъществени по време на мобилността достойно ни представиха ученици от 4.а клас: Алена Марушкина, София Петрова, Дарин Димитров и Валентин Толев.